Diyarbakır’da şiddete uğrayan gençten cürüm duyurusu

Adanali

Member
Gündem Ekspres / DİYARBAKIR (İGFA) – Diyarbakır’ın Bağlar ilçesine bağlı Kaynar Zirve Mahallesi 268. Sokak’ta GBT denetimi sırasında Özel Harekât Polisleri tarafınca darp edilen Emre Elaltunterin gözaltına alınmış ve çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafınca tutuklanmıştı. Darp sırasında etraftaki vatandaşların telefon kamerasıyla çektiği imgelerin ortaya çıkmasının akabinde 28 Aralık gecesi hür bırakılan Emre Elaltunterin ailesi ve kendisi tarafınca hususa ait polisler hakkında cürüm duyurusunda bulunarak, mevzuyu da CİMER’e taşıdı.

DİYARBAKIR VALİLİĞİNDEN AÇIKLAMA

Diyarbakır Valiliği’nden yapılan açıklamada, 14 Aralık 2022 günü saat 18.00 sıralarında Bağlar ilçesindeki Narko Alan uygulama noktasında durumundan şüphelenilerek durdurulan E.E. isimli vatandaşın yapılan kaba üst aramasında: pantolonunun art cebinde bıçak olduğu anlaşılmış, bıçağın ele geçirilmeye çalışıldığı esnada şahıs, kolluk nazaranvlilerine saldırgan haller göstererek dirençte bulunmak suretiyle bir kolluk gorevlisinin parmağının kesilmesine niçiniyet vermiştir. Şahsın kademeli olarak sıkıntı kullanılmak suretiyle etkisiz hale getirilmeye çalışıldığı sırada orantısız güç kullandığı belirlenen 2 işçi açığa alınarak hakkında soruşturma başlatılmıştır.” sözleri kullanıldı.

DİYARBAKIR BAROSU SORUŞTURMANIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ.

Bu ortada bahse ait Diyarbakır Barosu tarafınca yapılan açıklamada da, “Bu yürek ve pervasızlık yıllardır mühlet gelen cezasızlık siyasetinin eseridir. Diyarbakır Barosu olarak yıllardır azap ve berbat muameleyle karşı uğraş ettik etmeye de devam edeceğiz. İsimli ve idari soruşturmanın takipçisi olacağız” tabirlerine yer verdi.

EMRE ELALTUNTERİN CİMER’E YAZDI

Yaşanan olayları CİMER’e yazdığı dilekçeyle anımsatan Emre Elaltunterin, darp edildiği noktada Mobese ve vatandaş görüntü kaydının da mevcut olduğunu belirterek, şunları kaydett:

“GBT sorgu sırasında ‘BİZ DEVLETİZ SİZ KİMSİNİZ kime güveniyorsun sorusuna benim ‘Allah’a güveniyorum’ yanıtıma karşılık tahammülsüz polis memurları tarafınca darp edildim. Kimlik denetimim sırasında “oğlum oğlum” telaffuzlarına karşılık benim de, “Annem babam aşikâr bana o denli diyemezsiniz dememe karşın adeta terörist muamelesi gördüm darp edilerek. Ben ülkeme askerlik görevimi yapmış, SGK’lı olarak çalışıp hizmet eden ülkem vatandaşı iken, karakola gdolayılüp saatlerce bekletilip sabaha karşı nöbetçi savcıya sevk edildim. Savcılığın, avukatın ‘şahitler var’ ve ‘olay yerinde MOBESE var’ demesine karşın dikkate alınmadan önlemli tutuklama istemiyle Diyarbakır Kapalı Cezaevine gönderildim. 28 Aralık 2022 akşam saatlerine kadar ceza meskeninde tutulmam ve kendi mahallemde bu duruma maruz kalmış olmam bende ruhsal travma tesiri oluşturmuştur. Karakolda iken darp eden polis memurunun da, ‘benden özür dile’ demesinde hem darp edip, hem özür beklemesinde ayrıyeten ruhsal tahriktir. hiç bir vakit devletimize karşı olmamışımdır. Ayrıyeten /hiç bir isimli sicil kaydım dahil yoktur. Darp edilme anı kendi konutumun önünde mahalle sakinleri tarafınca da sabittir. Kelam konusu polis memurları mahallede halkı kışkırtıcı hal davranışlar sergilemekte. Halkı galeyana getirip tahrik edip, mahalle sakinlerine hatalı muamelesi yapmaları vatandaşı ruhsal olarak da tahrip etmektedir. Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Merkezi olarak bu durumu oluşturan mağduriyetime niçiniyet verenlerin gerekli takibini yapılmasını arz ederim”.