Torununu büyüten Nazi dedesinin bile niyeti iyi.”

tofaşk

Global Mod
Global Mod
Berlin-Friedrichshain. Universal Music ofisinde oturuyoruz. Seeed'in iki şarkıcısından biri olarak tanınan Frank Dellé o kadar karizmatik gülüyor ki, ne tür bir şarkı yayınladığını bir an unutabiliyorsunuz. “Beni gerçekten sınır dışı eder misiniz?” İçinde bir satır var. Dellé kime başvuruyor? Peki neden bu şarkıyı yazmak zorundaydı?

Nasılsınız Bay Dellé?

Az önce Doğu Yakası Galerisi'nde yürüyordum. Pek çok insan, pek çok dil. Barış. Ve bildiğim ve sevdiğim haliyle Berlin. Röportajımızı zaten düşündüğümden şunu düşündüm: Böyle bir şarkı yazmak zorunda kalmam gerçekten çılgınca!

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Geriye bir adım daha atalım: Siz de Gana'da ve Almanya'nın daha küçük şehirlerinde yaşadınız. Her yer Berlin'deki kadar çok kültürlü değil, değil mi?

Tabii ki her zaman bu kadar değil. Ama daha önce hiç bu kadar bariz bir düşmanlık yaşamamıştım. Trier, Kara Orman veya Gana olsun: Kırsal kesimde insanlar şunu soruyor: Nerelisin? Hiçbir zaman Alman, beyaz veya ırkçı olmakla ilişkilendirmediğim tamamen normal insani sorular.

Bazıları “Aslında nerelisin?” sorusunu ırkçılık olarak algılıyor.

Her zaman kendi hikayenize bağlıdır. Dürüst olmak gerekirse bunu ancak Berlin'e geldiğimde fark ettim. 1992/93 kış döneminde Potsdam'ın Babelsberg kentinde başladım. Hoyerswerda'dan yaklaşık bir yıl sonraydı. Wessi'li arkadaşlarım zaten şöyle diyordu: “Aman Tanrım, zavallı Frank Doğu'ya gitmeli!” Batı'daki bir köydeki eğitim eksikliği çoğu zaman Leipzig ile Dresden ve diğer yerler arasında ayrım yapmamalarından kaynaklanmaktadır. Doğu. Onlara göre bunların hepsi “Ossis”. Tıpkı Afrika'nın birçokları için bir ülke olduğu gibi. Her durumda: “Nerelisin?” sorusunun tamamen doğal olduğunu her zaman anladım. Merak olarak.

Kişiye

1970 yılında Berlin-Lichterfelde'de Ganalı bir doktor ve Alman bir hemşirenin oğlu olarak doğan Frank Dellé, Berlin'de müzik yapan başarılı grup Seeed'in kurucu üyesi ve (Peter Fox ile birlikte) iki şarkıcısından biridir. 1998'den beri reggae, dancehall, Afrobeats ve Amapiano arasında. Dellé, gruba ek olarak iki solo albüm ve son olarak “Bunter Asphalt” ve “Verloren” single'larıyla daha politik şarkılar yayınladı.

Frank Dellé: “Kızımın bana bu soruyu sorması beni şok etti”

Bunu hiçbir zaman olumsuz olarak görmediler.

Hayır ama bir iki kez birinin bana “boktan zenci” dediğini, kafama vurduğunu ya da yüzüme tükürdüğünü görseydim o zaman algım mutlaka değişirdi. Bazen kendime soruyorum: Yanlış zamanda yanlış yerde olmamam şans eseri miydi? Bu bazen her gün ırkçılığa maruz kalan insanlar tarafından saflık olarak yorumlanır. Ama şimdi aniden yetişkin, eğitimli insanların oturup insanları sınır dışı etmeyi düşündüklerini duyduğum bir durumdayım. Veya dedikleri gibi: yeniden göç etmek. Ne kadar uydurma bir kelime! Elbette kendimi bunu duyan birçok insanın yerine koyabilirim. Sonra kızım bana Almanya'dan da ayrılmamız gerekip gerekmediğini soruyor!

Kızınız kaç yaşında? Bu nasıl bir andı?

Kendisi 17 yaşında. Bana bu soruyu sorması beni çok şaşırttı. Hayal etmelisiniz: Ergen bir kızım var. İşte bir deyiş – bir deyiş var. Zaten müziğimi dinlemek istemiyor ve “Zaten berbat bir şey, hiç hoş değil” ve babamın yaptığı her şey. Potsdam toplantısının konusu yine haberlerde yer aldı. Alt kattaki oturma odasındaki kanepede uzanıyordum ve sonra bana şunu sordu: “Baba, bizim de gitmemiz gerekiyor mu?” Göçmenlik geçmişi olmayan pek çok insanın bunun insanlarda ne kadar korku yarattığını bilmediğini düşünüyorum. Şarkıya verilen tepkilerden ne kadar çok kişinin ilgi gördüğünü fark ettim.

Friedrichshain'deki sohbetimizin ardından: Seeed'den Frank DelléBenjamin Pritzkuleit / Berliner Zeitung

Şarkı, normalde deneyimlemeyecekleri bu korkuyu insanların dikkatine çekme girişiminiz mi? Anlayış ve empatiyi tetiklemek için mi?

Bir bakıma evet, ama bunu öncelikli olarak ırkından korkan faşistlere yöneltmiyorum. Safça oy veren insanlardan bahsediyorum; neredeyse isyan etmek için duvara gamalı haç çizen çocuklar gibi. Ama aynı zamanda beni hiç kastetmeyen, haklı nedenlere dayanan memnuniyetsizlikleri olan protestocu seçmenler hakkında da. Bu protesto biçimi çok tehlikelidir. Ancak bireysel partilerle de ilgilenmiyorum. Demek istediğim, gerçekten faşist düşünen insanlar bundan faydalanıyor. Ve başkaları da bu tür dolandırıcılara kanıyor. Şunu açıkça belirtmek isterim: “Beni de hedef alıyorlar.” Sonra insanlar bana şöyle cevap veriyor: “Hayır Frank, seni değil. Gerçek bir işin var, bıçakçı değilsin!” Elbette katillerin yeri hapishanedir; buna şüphe yok. Ama bazı insanlara “Öyle görünüyorum ki” – yine de farklılaşabilecekler mi? Daha sonra kimse böyle istemese bile işlerin kontrolden çıkabileceğinden eminim. Ama buna kim karşı çıkabilir? Ben de bir sanatçı olarak bunun için abartılı ifadeler kullanıyorum.

“Benim için geri dönüş, zalimliği önemsizleştirmeye yönelik bir kelimedir.”

Şarkıda kelimenin tam anlamıyla “Beni gerçekten sınır dışı eder misiniz?” diye soruyorlar.

Benim için geri dönüş, zulmü önemsizleştirmeye yönelik yapay bir kelimedir. Ama benim duygumda ve adına konuştuğum kişilerin duygusunda bu: sınır dışı edilmek. Buradaki hayatından koparılıp, nereye olduğunu bilmediğim bir yere gönderildin. Göç geçmişi olan birçok insan için bu korku gerçektir.

Şarkınızda kimin hakkında şarkı söylüyorsunuz?

Arkadaşların, arkadaşlarım, akrabalarım, uzaklaşmış yakınlarımız. Yakınlığımızı kaybederiz. Sanırım Korona döneminden yola çıkarak bunu herkes anlayabilir: İnsanların artık birbirleriyle konuşmadığı arkadaşlar ve ortak apartmanlar vardı. Aileler dağıldı. İnsanlar küfürcü olarak iftira ediliyordu. Belirli noktalarda artık herhangi bir değişim yoktu. Çoğu zaman, özellikle de çevrimiçi ortamda, yalnızca duymak istediklerinizi alırsınız. Şarkı söylüyorum: “Dün hala tartışıyorduk / Yarın zaten yürüyor olacaksın.” Elbette yürümek doğru olanı yapmak anlamına gelir. Ama genel olarak benim için bu ihbarla ilgili.

Örnek vermek!

Örneğin sadece dört kişinin buluşmasına izin verilen bir dönemde küçük bir barbekü. Aniden hiç düşünmeyeceğiniz bir komşunuz, tercihen isimsiz olarak polisi arar. Elbette buna benzer şeyler her zaman olmuştur; keşke dışarıdan gelen baskı yeterince yüksek olsaydı. Böyle bir şeyin sizin başınıza gelmeyeceğini düşünmek en büyük hata olacaktır. Ben sadece bir insanım. En ölümcül hata: Kendinizi denklemin dışına çıkarmak. Torununu Nazi olarak yetiştiren Nazi dedesinin de niyeti iyi.

Şiddete başvuran göçmenlerden korkan insanları anlayabiliyor musunuz?

Evet. İnsanların -çünkü biz bu kadar basit bir yapıya sahibiz- bazı durumlarda neden hep aynı şekilde tepki verdiklerini anlayabiliyorum. Margot Friedländer o zamanlar her şeyin böyle başladığını söylüyor. Yanlış yöne gidiyoruz. Ve ben de bir çözüm sunamıyorum. Ben bir sanatçıyım, ben bir müzisyenim, ne yapabilirim? Bu şarkıyı yazmam gerekiyordu.

Video klibiniz hakkında konuşalım. Genelde çok gülen birisin. Videoda çok etkilenmiş görünüyorsunuz; bazen suskun kalıyorsunuz.

Duygularımı anlatmak istedim; Bir baba olarak, bir insan olarak, burada doğup yaşayan bir insan olarak “tuğla ile çam arasında” nasıl büyüdüğümü ve bir anda böyle bir durumla karşı karşıya kaldığımı anlatıyorum. Umarım göçmenlik geçmişi olmayan insanlar da bunun nasıl bir his olduğunu anlayabilirler. Benim için önemli olan birbirimizi kaybetmememiz, iletişimin bozulmasına izin vermememiz. Ama sonra kendime şunu sordum: Bunu görsellerin ortamına nasıl koymak isterim? Aslında her şey söylediklerimle ilgili; sanki bir şiir okuyormuşum gibi.

Ama bunu Wannsee Konferansı binasının önünde yapıyorsunuz.

Evet. Benim için herkesin bunu tanıyamayacağı açıktı; ancak bazıları tanıyabilir, o zaman bunun hakkında konuşacak veya yazacaktı.

Şarkınızı Potsdam'daki “geri dönüş toplantısı”nın tetiklediğinden bahsettiniz. Bu bina daha uygun olmaz mıydı?

Hayır, bu binanın kendisini konu dışı buluyorum. Bir yerlerde tanışmış olabilirler! Wannsee Konferans Evi benim için önemli çünkü burası o zamanlar insanların korkunç kararlar verdiği yerdi. Yetişkinler bunun hakkında düşünmüşlerdir: Tüm bunları nasıl “çözebiliriz”? – 2023'teki Potsdam toplantısını duyunca hemen dernek kurdum.

Frank Dellé bir röportajda: “Kültürel tahsisi tamamen doğal buluyorum”

Sonra gidip filme mi aldın?

Arkadaşım Christian Gröschel ve ben oraya çok küçük çatal bıçak takımlarıyla ulaştık. Birisi hemen geldi: Burada öylece çekim yapmamıza izin verilmedi. Daha sonra ilk günkü kayıtları da içeren resmi bir talepte bulunduk. Evi her zaman net bir şekilde göstermek istemedik, ancak yalnızca sonunda bir etki yaratsın diye göstermek istedik. Anıt ve eğitim merkezindeki insanlar bunu beğendi; hatta Haberyu kendi sitelerine koyup koyamayacaklarını sordular. O zamanlar her şeyin ne kadar kötü olduğunu perspektife koymamak benim için önemliydi.

Göreceleştirme iyi bir anahtar kelimedir. Çünkü 1942'de Wannsee Konferansı'nda Holokost ve toplama kampları ayrıntılı olarak planlanmıştı. Bunu gerçekten bugünkü durumumuzla karşılaştırabilir misiniz?

Bir sanatçı olarak şöyle düşünüyorum: evet. Korku duygusuyla alakalı. Ve eğer bunu yaparlarsa bunun gerçekten gerçekleşebileceğini düşünüyorum. Her şey sadece “suçlulardan” kurtulmak istemenizle başlasa bile. Ancak bu, damgalayıcı enerjiler yaratır.

Ama Holokost'ta insanlarını kaybeden biri için bunun nasıl bir şey olduğunu gerçekten hayal edemezsin, değil mi?

Bunu asla hayal edemeyeceğim. Ama bir sanatçı olarak hâlâ bir bağlantı çizgisi çizebilirim. Eğitim ve anma merkezindeki insanlar da bunu tamamen anladılar. 1:1 karşılaştırma yapmıyorum ama bir referans gösteriyorum. Bunu bilerek yapıyorum. Çünkü bunu çok somut bir şekilde hayal ediyorum. Ben şunu söylemiyorum: “Aptal Hitler! Aptal AfD!” Bunu söylemek çok kolay. Ama bunların hepsi insan, uzaylı değil. Bunu yapanlar sadece normal insanlar.

Gülmeyi seviyor ama zamanlar onu aynı zamanda düşünceli de yapıyor: Friedrichshain'deki şarkıcı Frank Dellé'yi görün.

Gülmeyi seviyor ama zamanlar onu aynı zamanda düşünceli de yapıyor: Friedrichshain'deki şarkıcı Frank Dellé'yi görün.Benjamin Pritzkuleit / Berliner Zeitung

Daha önce Seeed'i çok kültürlü bir ifade olarak görmüş müydünüz?

Seeed bu hale geldi çünkü Berlin'de mümkündü. Farklı şekillerde bir araya getirilmedik. Müzik çaldık ve partilerde buluştuk. Hepimiz Berlin'de yaşıyorduk ve Seeed sesi de oradan geldi. O zamanlar dancehall reggae'ydi, bugün ise Afrobeats-Amapiano. Peter Fox müziği kutluyor. Kimse bir şey çalmaz, aksine yeni şeyler yaratılır. Şu Pierre (Peter Fox, editörün notu) Solo sanatçı olarak kültürel tahsisatla suçlanmak beni üzüyor. Tek başına, elbette “beyaz yaşlı adam”dır.

Heyecan verici bir nokta. Çünkü Peter Fox'a yönelik şu suçlamalar var: kültürel tahsisat.

İki kültür arasında büyüdüm. Daha doğrusu: iki kültürle. Hiçbir zaman 50/50 olduğunu hissetmedim ama her zaman yüzde 200 olduğunu hissettim. Bazı insanlar şunu soruyor: “Gerçekten hiçbir yerde kendinizi evinizde hissetmiyor musunuz?” Biz hiç böyle hissetmedik. Kültürel ödeneğin doğal olduğunu düşünüyorum. Öte yandan, insanların bu konuda neden üzüldüğüne dair iyi argümanlar var: Bir şeyi kasıtlı olarak pazarlama amacıyla alan insanlar var. Bazen insanlar bana şöyle diyor: “Bir siyahi adam olarak bunun çalındığını bilmelisin!” Ama kendimi ten rengime göre tanımlamıyorum. Ben PoC değilim. Ben Frank'im.