Michael Stipe: “Berlin gerçekten sıcak, gerçekten seksi bir şehir”

tofaşk

Global Mod
Global Mod
Kült pop rock'çıları REM, 2007'den bu yana ilk kez 13 Haziran Perşembe akşamı orijinal kadrosuyla sahne aldı. Büyük hitleri “Losing My Religion”ın akustik versiyonuyla. Songwriters Hall of Fame'e girişini kutlamak için New York'ta düzenlenen bir galada. Sadece birkaç saat önce CBS televizyon kanalına on yıllardır ilk ortak röportajlarını vermişlerdi.

Elbette tüm bunlar Berlin'deki pek çok sadık hayranı sevindirdi. Atina, Georgia'dan gelen grubun Berlin'le pek çok ortak noktası var. Kusursuz: Michael Stipe ve meslektaşlarının 2011 yılında Spree'de Almanya'nın başkenti için bir ses anıtı yarattığı REM şarkısı “Überlin”. Bu arada şarkı, REM'in on beşinci ve son stüdyo albümü “Collapse into Now”ın (yine 2011) üçüncü single'ıydı ve büyük bölümü Potsdamer Platz yakınlarındaki Berlin Hansa stüdyolarında kaydedildi.

Parça neyle ilgili? I. lirik günlük rutinden bir kaçış çağrısında bulunuyor: “Hey şimdi, metroya bin / Beş durak, istasyonu değiştir / Hey şimdi, değişimin seni kurtaracağını unutma.” Kabaca: Metroya bin, değiştir. beş durak sonra! Değişimin sizi kurtaracağını unutmayın! Anlaşıldı. Ekteki müzik Habersunda, aktör Aaron Johnson Londra sokaklarında (her ne kadar) çılgınca atlıyor. Yönetmen Sam Taylor-Wood (“Back To Black”) tarafından ve 2009'da çekilen John Lonnon biyografisi “Nowhere Boy”da sahnelendi.

Biraz gizemli sözlere sahip şarkının anlamı hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen herkese, usta Michael Stipe'ı dinlemesi tavsiye edilebilir. Zeit'in 2011'de Moritz von Uslar'la yaptığı oldukça okunaklı röportajda Stipe bunu şu şekilde ifade etti: “İki Almanca kelimeyi, Berlin şehrinin adı ve “über” kelimesini aldık ve bunları yeni bir kelime oluşturmak için bir araya getirdik. . Şarkının içeriği tam olarak burada konuştuğumuz şeyle aynı: New York'tan, Londra'dan, İskandinavya'dan insanlar bu şehre deli oluyor.”

Wannsee, Hansa Studios, metro: Berlin “seksi bir şehir”

Zavallı ama seksi mi? Konuşmada Stipe, Wowereit'in (bir zamanlar New York'ta bir partide tanıştığı) şu anda binlerce kez alıntılanan sloganla ne kastettiğini gerçekten anlamadığını itiraf ediyor, ama önemi yok: “Gerçekten çok ateşli, gerçekten seksi bir şehir” dedi Stipe, Berlin hakkında. “Yaz aylarında Wannsee'de çıplaklar plajındaydım. Harika manzaralar.”

Stipe'ın yıllar boyunca çok fazla zaman geçirdiği Berlin'de ve özellikle Hansa Stüdyoları'nda çalışırken metroya veya bisiklete binmeyi sevdiğini söylüyor: “Benim kılık değiştirmem, giyinmememdir. Ve bisiklete bindiğimde insanlar beni tanıyabilsin diye daima kask takarım. Merhaba Berlin! Çirkin bisiklet kaskını kafama takan benim.”

Akıllı adam, şu Stipe. Belki de REM'e kalıcı olarak dönecek ve onu sadece “Dinimi Kaybetmek” gösterisine bırakmayacak kadar akıllı mı? REM adı verilen dinin mensupları, bildiğimiz şekliyle bunun dünyanın sonu olmadığı inancına mutlaka geri döneceklerdir.