“En az sevdiğim şey; uyuşturucu kullanımının ne kadar normalleştiği”

tofaşk

Global Mod
Global Mod
Paris ve Berlin arasında gidip gelmeyi seviyor. Victor Fricke namı diğer Radoux'dan bahsediyoruz. 2021 tarihli güçlü dark pop EP'si “Through Other Eyes”dan (dinleme ipucu: “Ghost Town”) bu yana Spree ve Seine metropollerinde sadık bir hayran kitlesi kazandı. En azından aşırı canlı performanslarıyla.

25 yaşındaki Schöneberger, yeni single'ı “Treat U Like That” ve bir önceki single'ı “Surface” ile diskografisinde yeni bir sayfa açıyor; eskisinden daha güçlü ve aynı zamanda Radoux'nun alıntıladığı gibi “çok havalı” bulduğu Berlin tekno sesinden ilham alıyor. Bize “Akılda kalıcı ritimleri ve bu meditasyon havasını seviyorum” diyor. “En çok endüstriyel, daha sert sesleri seviyorum.” Berlin tekno kulüplerinde tanıştığı insanları da seviyor, özellikle de Berghain: “çünkü herkes herkese saygı duyuyor.”

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

İngilizce ve Fransızca arasında titreşen (aynı zamanda yaz aylarında yayınlanacak olan “Obsession, Stimulation, Mutation” adlı EP'nin ikinci öncüsü olan) Radoux'nun yeni single'ındaki tema hiç de uyumlu değil. Radoux, “Bu bana çok yakın olan biriyle yaşadığım hararetli bir tartışmayla ilgili” diyor. “Sözcüklerin ağzıma sokulduğunu ve düzgün bir tartışma için alan yaratılmadığını hissettim, bu da beni çok kızdırdı.”

Şarkıdaki karanlık, gürültülü ve agresif havanın nedeni bu olabilir. Radoux, “Yaratıcı süreç çok terapikti çünkü söylemem gereken her şeyi dile getirebildim” diyor. Radoux'nun (veya “Radøux” olarak stilize edilmiş) gerçekte ne anlama geldiğini merak ediyorsanız: Almanca Radau kelimesiyle hiçbir ilgisi yoktur, hayır, Radoux sadece Victor Fricke'nin annesinin kızlık soyadıdır.

Berlin teknosunun yanı sıra hiperpop da artık kamp, dans pisti ve avangart'ı birleştiren bu maksimalist pop konsepti olan Radoux sesinde önemli bir rol oynuyor. Radoux, Sega Bodega, Charli XCX, Sophie ve Golin gibi sanatçıların büyük bir hayranıdır.

Tuhaf bir şekilde Radoux, Berlin'in tekno sesini Paris'ten gelen müziğine dahil etti: 2023'te genç Alman-Fransız, yine Seine Nehri'nde altı ay geçirdi ve kendisi de yeni bir ses aradı. “Berlin'den çok etkilenen müzik yapmak için Paris'e taşınmak zorunda kalmamı komik buluyorum” diyor bize eğlenerek.

Radoux, Berlin ve Paris hakkında: Kulüpler nerede, yemekler nerede daha iyi?

Radoux genellikle yılda dört veya beş kez Fransa'nın başkentine seyahat ediyor. Arkadaşı orada yaşıyor. Ayrıca arkadaşlar ve aile. Paris ayrıca ona Berlin'den tamamen farklı bir şekilde ilham veriyor: Berlin ile Paris'i karşılaştırmanın çok zor olduğunu, her iki şehrin de son derece farklı olduğunu söylüyor. Radoux, Paris'te kültürel olanakların daha güçlü olduğunu düşünüyor: “Berlin'dekinden çok daha fazla müze ve gösteri var.” Ayrıca yemekler de var! “Bir Fransız olarak yemek benim için çok önemli” diyor ve gülüyor. Peki Berlin'de daha sıcak olan ne? Radoux, şehrin daha yeşil ve hayatın daha sessiz olduğunu söylüyor. “Aslında Berlin'de her şey daha rahat ve daha ucuz. Ve elbette buradaki kulüpler çok daha iyi. Paris'e her çıkışımda burayı biraz sıkıcı buluyordum. Berlin bu konuda beni çok şımarttı.”

Radoux nasıl oldu da Berlin'e geldi? Hessen eyaletinin başkenti Wiesbaden'de zarif bir şifalı su kasabasında büyüdü. Ekim 2019'da okumak için Berlin'e geldi: “Daha önce Berlin'e hiç gitmemiştim ama her yerden burada herkesin ne kadar çılgın ve özgür olduğunu ve burayı Almanya'nın geri kalanıyla kıyaslayamayacağınızı duydum.” Radoux farklı kültürleri ve şehrin renkliliğini yüreğine taşıdı. Özellikle şu anda yaşadığı en sevdiği semt olan Schöneberg'de. Burada tuhaf bir insan olarak yargılanmadan kendin olabilmeni seviyor. Çoğu insanın size nezaket ve saygıyla davrandığını söylüyor.

Ancak Radoux, Berlin'le ilgili her şeyden hoşlanmıyor. Onu en çok rahatsız eden ise “uyuşturucu kullanımının ne kadar normalleştiği”. Sorumlu bir şekilde gerçekleştiği sürece tüketimin doğasında yanlış olan hiçbir şey görmüyor. Berghain'i seven ve tekno eşliğinde parti yapmayı seven biri olarak “Ne yazık ki Berlin'de tüketim bazı çevrelerde o kadar normalleştirilmiş ki bunun gerçekten sorunlu olduğunu düşünüyorum” diyor.

8 Haziran Cumartesi günü Radoux, Mecklenburg Göller Bölgesi'ndeki Neustrelitz'deki Christopher Street Day'de (CSD) bir sonraki canlı setini oynayacak. Bunun onun için çok şey ifade ettiğini söylüyor. “Bir yandan, dünyanın pek çok yerinde eşcinsel insanlar hapse atıldığı ya da öldürüldüğü için CSD'lerin kendilerinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Queer kişilerin yasal durumunun bazı ülkelerde oldukça iyi göründüğü Avrupa'da bile, birçok queer kişiye ayrımcılık yapılıyor.”

Siyasi ve özel iç içe geçmiş durumda. Radoux bu noktada kişiselleşiyor ve aniden dokunaklı ama aynı zamanda acı veren şu cümleyi söylüyor: “Bir noktada, başımıza bir şey gelecek diye korkmadan arkadaşımın elini her yerde tutabilmek istiyorum.” Mecklenburg'da bir eşcinsel kalabalığın ve onların müttefiklerinin önünde oynamak için sabırsızlanıyorum. Radoux, “Onların önünde performans sergilemek çok daha eğlenceli” diyor. “Çünkü gerçekten kendimi bırakabilirim.”

Radoux: Sana Böyle Davran. Konser: CSD Neustrelitz, 8 Haziran Cumartesi, 17:00