Berlinli YouTuber Filow, EM içkili şarkısı “Rasenschach”ta: “Veganı sikeyim!”

tofaşk

Global Mod
Global Mod
EM 2024 şarkılarının yelpazesi çok geniştir: karaktersiz ve anında unutulan şarkılardan (resmi UEFA şarkısı “Fire”) karanlık, son derece politik içerikli şarkılara (Soho Bani, Grönemeyer'in yeniden çalışması olan “Time for Something to Turn” ile şu anda listede 1 numarada yer almaktadır) kadar geniş bir yelpazeye sahiptir. çizelgeler). Öte yandan Filow'un “Rasenschach”ı oldukça sıra dışı.

Filow, kim? Takma ismin arkasında 2001 yılında Potsdam'da doğan ve 2020'den beri Berlin'de ikamet eden Felix Nier yer alıyor. Çok etkili canlı yayın portalı Twitch aracılığıyla öncelikle bir oyuncu olarak büyük ün kazandı. Onu orada yaklaşık 180.000 kişi takip ediyor. Filow'un Instagram takipleri arasında günümüzün en başarılı Alman rapçilerinden biri yer alıyor: Wilmersdorfer Ski Aggu (1 numaralı hit “Friesenjung”).

Ve evet: Filow artık rapçi olmayı da deniyor. Futbol hakkında. Ya da Filow'un asil bir şekilde tekmeleme dediği gibi: çim satrancı. Bu şarkı ne hakkında? Her şeyden önce: Çocuklar için hiç de uygun değil. İlk ayet zaten bir futbol maçı sırasındaki cinsel ilişkiden bahsediyor.

Bütün bunlar alkol bağımlılığıyla ilgilidir. Lirik benlik tamamen sarhoş olduğunu bile itiraf ediyor: “Heh, ben çılgınca sarhoşum / O kadar yakın değilim (Hayır) / Atzenvolk için yaşıyorum / ve şimdi herkes tekmeliyor (Evet).” otokontrol o zaman görünüşe göre Nazi Almanyası'nın milli marşı bile: “İlk dizeyi söylüyorum, kasıtlı değildi (Asla).”

Benzin istasyonundan gelen komik taze patates kızartması ve bira (“Umurumda değil, umurumda değil”) arasında, egonun cinsiyetçi, milliyetçi kişiliği daha sonra görünüşe göre bipoları radikal, anti-faşist bir solcuya dönüştürüyor. aşırılık yanlısı: “Bütün Nazileri ve onların gamalı haçlarını öldürüyoruz (Hepinizin canı cehenneme).”

Rapçi bize ne söylemek istiyor? Şarkıyı sonuna kadar dinlerseniz, neredeyse iki buçuk dakika içinde “yumruk atmak” ve “topu tutmak” ile ilgili her türlü tatsız şakaya katlanmak zorunda kalacaksınız. diğer şeyler. Buna karşılık İlkay Gündoğan ve Sepp Herberger'e göndermeler var: “Almanya (Evet), tur meydana çıkmalı”.

Filow'dan “Rasenschach”: Futbol ve içki şarkı türlerinin parodisi

Filow ayrıca futbol havai fişekleri için bir savunma da içeriyor: “Her şeyi ateşe veriyoruz çünkü piroteknik suç değil.” Ve kendi kararıyla, sağlıksız beslenme için bir savunma, temelde alkol yang için bir savunma: “Boşver vegan, yağlı bir şeye ihtiyacım var.” şimdi yemek yemeliyim.”

Tamamen abartılı Berlin Atzen lehçesi bazen internette alay konusu oluyor ve tenor şu şekilde: “Kramf'taki bu sahte Berlin lehçesi çok nahoş.” Elbette bu aynı zamanda Filow'un bize pratik bir şaka yapmasına izin verdiğini de gösteriyor. Burada. Klişeler yaratmanın heyecanını kakaoyla, hayır, benzin istasyonundan aldığı Billo birasıyla alıyor. Şovenizm, milliyetçilik ama aynı zamanda Nazi linçleri; hepsi çok eğlenceli. Meta düzeyde şarkı elbette futbol ve içki şarkısı türlerinin bir parodisi olarak da anlaşılabilir.

Temel olarak, Haberdaki sorumluluk reddi beyanını önceden okumuş olsaydınız bunu tahmin edebilirdiniz. (Sadece: sorumluluk reddi beyanlarını kim okuyor?) Filow, şarkının canlı yayında üç saat içinde oluşturulduğunu yazıyor. “Kalıplaşmış yargılarla oynuyorum ve hiçbir şekilde metne yansıyan kadın imajına sahip değilim.” Phew, o zaman her şey yolunda.

Filow'un yalnızca kendisini kültürün iptali fırtınalarından korumaya çalıştığını düşünenler için Filow daha iyisini yapıyor: “Ben de çok uzun zamandır veganım. Bu satırın ciddi bir anlamı da yok. Vegan ol!” Bunda, minnettarlıkla polis koruması altındayken “polisi sikeyim” diye rap yapan Bushido'nun cüretkarlığı ve şevki var.

Başka biri biz Berlin Atzen'in mizah anlayışımızın olmadığını söylüyor. Sonra benzin istasyonundan bir varil Sterni! Vegan piliçler de.