“Barış aktivistleri faşist, sapık olarak görülüyor!”

tofaşk

Global Mod
Global Mod
Anohni, 2000'lerin ortasında oda pop grubu Antony and the Johnsons ile dünyaca ünlü oldu. Herbert Grönemeyer, Björk ve Naomi Campbell gibi çok çeşitli insanlarla çalıştı. 2016 yılında Oscar'a aday gösterilen ilk açık trans kişi oldu. Birçok insan seslerindeki bu güçlü titreşimden etkileniyor. Grubun on yıl içindeki ilk turnesinden birkaç saat önce onları Londra'da arıyoruz.

Anohni, Berlin'de birkaç kez yaşadın, değil mi?

Evet, özellikle Kreuzberg'de. Orada arkadaşlarımla birlikte resim ve heykeller üzerinde çalıştığım güzel bir atölyem vardı. Danimarka'nın Bielefeld ve Aarhus kentleri de dahil olmak üzere Avrupa'da birkaç sergim oldu. Bu arada Berlin'de yaşadım. Ara sıra birkaç ay boyunca: 2016, 2017, 2018. Berlin'i çok sevdim, çok havalı. Türk pazarları ve Landwehr Kanalı!

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Neden Berlin'i seçtiniz?

Berlin'de harika arkadaşlarım var. Kreuzberg kesinlikle muhteşem. Berlin'deki insanların çeşitliliğini seviyorum. Sevdiğim tüm şehirlerde farklı insanlardan oluşan güzel bir karışım var. Bu benim gözümde her şeyi daha ilginç ve güzel kılıyor. Monokültürlerde kendimi rahat hissetmiyorum. Berlin'de geçirdiğim süre boyunca son derece mutluydum. Ve: Siz Berlinliler harika baharlar ve yazlar geçiriyorsunuz.

Lou Reed'in “Berlin” albümünün tamamındaki canlı performanslarının bir parçası olmanız daha da güzel.

Evet, doğru, uzun zaman önce.

Kişiye

1971 yılında İngiltere'nin Batı Sussex kentinde Antony Hegarty olarak doğan Anohni, büyük bir dinleyici kitlesi tarafından oda pop grubu Antony and the Johnsons'ın (şimdi Anohni and the Johnsons) şarkıcısı olarak tanındı ve birlikte çok övülen ikinci albümünü kaydetti. Lou Reed ve Boy George'un da yer aldığı Ben Şimdi Bir Kuşum” (2005), prestijli İngiliz Mercury Ödülü'nü aldı.

Bu 2006 yılındaydı. Berlin sıklıkla geçmişin New York'uyla karşılaştırılıyor. 1990'ların başından bu yana ağırlıklı olarak New York'ta yaşıyorsunuz. İki şehri benzer mi buluyorsunuz?

Hayır, aslında Berlin ve New York'u son derece farklı buluyorum. Her iki şehrin tarihi de çok farklıdır. Hakim değerler de öyle. Bana göre bu iki şehir birbirine hiç benzemiyor. Ancak şunu da belirtmeliyim ki, Kovid'den bu yana Berlin'e gitmedim. Yani tam olarak bilmiyorum. Şehirler çok değişiyor. Ama yine de o zamanlar beni gerçekten etkileyen bir şeyin adını söyleyebilirim.

Ne?

Angela Merkel mülteci kriziyle nasıl başa çıktı? Avrupa'daki diğer birçok hükümet en kötü taraflarını gösterirken onların insani yardıma olan kararlı bağlılıkları. Angela Merkel'in güçlü karakteri beni çok etkiledi. Almanya'da ve Avrupa'da da var olan ırkçılığa karşı çıktı. Angela Merkel korku ve yabancı düşmanlığına karşı çıktı. İşte bu yüzden o dönemde Almanya'da kendimi özellikle rahat hissettim.

Irkçılıktan bahsetmişken, mevcut albümünüzün kapağında siyah eşcinsel aktivist Marsha P. Johnson yer alıyor. Ayrıca grubunuza The Johnsons adını da onun adını verdiniz.

Marsha P. Johnson ile New York'ta Christopher Caddesi'nde tanıştım. Bir arkadaşım bana ondan bahsetmişti zaten. 1970 yılında STAR adlı grubu nasıl kurdular? (Sokak Travesti Eylemi Devrimcileri, editörün notu) kurulan. Temel olarak New York'ta gey ve lezbiyen evsiz çocuklar için ilk resmi olmayan kabul merkezini kurdu. Sokak fahişesi olarak kazandığı parayı kirayı ödemek için kullandı. Böylece çocuklar tek başlarına dışarı çıkmak zorunda kalmıyorlardı. Şehir merkezindeki yeraltı topluluğunun çoğu onu büyük kalpli bir aziz olarak görüyordu. Onun kim olduğunu anladığımda ona saygı duyduğum açıktı; evet, bundan da fazlası: onu seviyorum.

Ve albüm başlığı “Sırtım Senin Geçmen İçin Bir Köprüydü”, bu bir Marsha P. Johnson alıntısı mı?

Hayır, dürüst olmak gerekirse, sadece aklıma geldi.

Güncel albümleri Anohni ile Berlin'e geri dönüyorlarKaba Ticaret/Dilenciler Grubu/İndigo

Ama bir bakıma Marsha P. Johnson genç nesil eşcinsel insanlar için bir köprüydü.

Bu şüphesiz doğrudur. Toplumsal değişim için harika bir katalizördü. Onun performansı pek çok kişinin refahına yardımcı oldu; gey ve lezbiyen topluluğundaki herkes buna minnettar olmasa ve onu korumasa da. Zaman zaman onurlandırıldı ama sonuçta öldüğü güne kadar aşağı yukarı kalıcı bir evi olmadan yaşadı. Ve benzer bir şey daha sonra tabiri caizse onun halefi olan Sylvia Rivera'nın başına da geldi.

Neden hak ettikleri minnettarlığı hiçbir zaman alamadılar?

Çünkü onlar dışlanmış olarak görülüyorlardı. Gay ve lezbiyen sivil haklar hareketi içindeki daha muhafazakar sesler, yani heteroseksüel ana akıma sorunsuz bir şekilde entegre olmak isteyenler tarafından reddedildiler. Son yıllarda Marsha daha çok tanındı ama bunu görecek kadar yaşamadı.

Albümünüzü halktan ruha uzanan protest şarkılar geleneğinde mi görüyorsunuz?

Şarkı yazarken çoğunlukla duygularımı olabildiğince açık bir şekilde ifade etmeye çalışıyorum; Dünyaya baktığımda hissettiğim duygular. Bu yüzden şarkılarıma hem toplum hem de çevre açısından bu tehdit havası hakim. Günlük siyaset yok, bütünsel bir bakış açısı. Benim için bu hayat ve onun temelleriyle ilgili. Gezegenin bir zamanlar olduğu haliyle faydalanıcısı olarak kendime, ona nasıl sorumlu bir şekilde davranabileceğimizi soruyorum. O kadar kolay değil, çünkü hemen hemen her adımın sonuçları vardır ve bunlar genellikle acıyla ilişkilendirilir. Sadece karbon ayak izini düşünün. Biz sanatçılar da sıklıkla iyi niyetten daha fazlasını taşıyan şirketlerle işbirliği yapıyoruz. Kendimi bundan hiçbir şekilde muaf tutmam.

Son yıllarda pek çok gencin iklim değişikliğini durdurmak için sokaklara dökülmüş olması sizi umutlandırıyor mu?

Diğer tarafta korkutucu kurumlardan korkmayan çok cesur gençler var. Protesto amacıyla sesinizi yükseltmenin bir riski vardır. Genç nesil beni etkiliyor. Cesaretiniz. Senin iraden. Bu çocuklar küresel toplumun refahı için savaşıyor. Böyle bir şeyin suç sayılması kötü! Aktivistler sanki teröristmiş gibi muamele görüyor. Bu sapkın ve korkutucu. Tıpkı barış aktivistlerinin faşist olarak görülmesi gibi. Trajik bir çılgınlık. Barışa ve geleceğimize gönül veren gençlerle gurur duyuyorum.

Sesini yükseltmekten bahsetmişken: Çocukken bu kadar özel bir sese sahip olduğunuzu ne zaman ve nasıl fark ettiniz? Bazıları şöyle diyor: Bugün dünyanın en iyisi.

Neyse, eşsiz bir sesim yok. Ben deha kültüne inanmıyorum. Sanatçılar yalnızca bir rolü yerine getirirler. Her zaman çok şarkı söyledim ve en sevdiğim şarkıcıları kopyaladım. Ve sonra hayatımda güçlü hisler oluştu. Yıllar geçtikçe bunları sese çevirmeyi öğrendim. Kendimi şarkı söylemeye adadım; aynı zamanda başkaları için de şarkı söylemeye. Kadar basit.

Şarkıcı Anohni, 9 Temmuz'da Spandau Kalesi'nde Berlin'deki performansını sabırsızlıkla bekliyor

Şarkıcı Anohni, 9 Temmuz'da Spandau Kalesi'nde Berlin'deki performansını sabırsızlıkla bekliyorAnohni/Nomi Ruiz

Yeni albümde Nina Simone ve Billie Holiday'i duyabiliyorsunuz. Bunlar sizin simgeleriniz miydi?

Evet, yüzde bin. Ayrıca Elizabeth Fraser, Otis Redding, Buffy Sainte-Marie, Miriam Makeba, Marc Almond, Boy George, Ella Fitzgerald, Marvin Gaye. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki siyah sanatçıların 20. ve 21. yüzyıllarda müzik üzerinde en büyük etkiye sahip olduğu açıktır. Şamanik bir şekilde sesinizde ruha sahip olmanın ne anlama geldiğini ve dayanıklılığın neye benzediğini dünyaya gösterdiler. Genç bir kızken, ilk olarak Annie Lennox ve Boy George gibi İngiliz, İrlandalı ve İskoç şarkıcılardan çok şey öğrendim; onlar da 1950'lerde ve 1960'larda Amerikalılardan dersler almıştı. Böylece, o zamanlar farkına bile varmadan, sezgisel olarak Amerikan şarkı söyleme tarzını öğrendim. Ancak daha sonra bunun gerçekte neyle ilgili olduğunu anlamak istedim. Kayıt da bu fikir etrafında dönüyor.

Bir eşcinsel trans kadın olarak kendinizi bu konuya yakın hissettiniz mi?

Queer insanlar her zaman çok fazla esneklik göstermek zorunda kalmışlardır. Müzikte bunu genellikle benim taklit etmeye çalıştığım bir dayanıklılığı temsil eden Siyah Amerikalı kadın şarkıcılardan alıyorlar. En olumsuz koşullar karşısında dayanıklılık.

İzleyicilerinize kesinlikle savunacakları çok şey vereceksiniz. Berlin konserinde bizi neler bekleyebilir, nasıl bir setlist?

Yaratıcı aşamalarımın her birinden birkaç şarkı çalacağız. Özellikle yeni şarkılar ama aynı zamanda eski şarkılar da.

Ayrıca 2016'daki daha elektronik solo albümünüz “Umutsuzluk”tan olanlar da var mı?

Evet, o da. Harika bir grubum var. Birbirinden farklı ülkelerden dokuz müzisyen. 20 yılı aşkın süredir birlikte oynadığım insanlar da buna dahil. Bu grupla turneye çıkmayı büyük bir ayrıcalık olarak görüyorum! Birlikte harika vakit geçiriyoruz. Bunu bir hediye olarak görüyorum, kendimi şanslı görüyorum. Müzisyenlerle en son turne yaptığımdan bu yana on yıldan fazla zaman geçti. Benim için gezmek mükemmel bir keyif.

Berlin'de ne kadar kalacaksınız? Henüz bir planın var mı?

Birkaç gün kalacağız. Ve bazı arkadaşlarımı görmeyi gerçekten sabırsızlıkla bekliyorum. Temelde benim için önemli olan bu: sevdiğim insanları görmek.

Anohni ve Johnson'lar: Gerçekte Neler Olduğunu Hissetme Zamanı. Spandau Kalesi, Am Juliusturm 64, 9 Temmuz Salı, 20:00, 77 euro