Onun için Berlin aşırı talepler, çöküş, psikiyatri koğuşu olurdu.

tofaşk

Global Mod
Global Mod
İyi kalpli Peter Fox bunu 2008'de “Stadtaffe” adlı albümüne ve özellikle de “Schwarz zu Blau” parçasına nasıl koydu? “Günaydın Berlin / Çok çirkin olabilirsin / Çok kirli ve gri / Çok güzel berbat olabilirsin / Gecelerin beni yiyip bitiriyor.”

Berlin'in aşk-nefret ilişkisi son dönemdeki pop müzikte de yeniden yükselişe geçiyor. Örneğin Paula Hartmann, Kudamm çevresindeki depresif uyuşturucu akınından bahsediyor. İki yeni gelen Sam James ve Tom Blanc, “Berlin” single'larında evlat edindikleri ev hakkında “Sokak sidik ve benzin kokuyor” diyorlar. “Bu şehir nefretle dolu, burada çok fazla şeytan var” – BHZ rap ekibinden şeytani Schöneberg rapçisi Monk, son solo single'ı “Berlin08″de bunu böyle görüyor. Berlin şeytanların büyüsü altında. Yalnızca Buffy yardım edebilir.

Berlin'e saldırmanın bir geleneği var. Çoğu zaman bu kötü bir anlamda bile söylenmez; sadece kendi zihinsel sağlığınızla ilgili endişelerden kaynaklanmaktadır. Bir şey de açık: Fantastik Berlin'imizin büyük bir kısmı mantıksız.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Görünüşe göre Malmö'deki adamımız 29 yaşındaki Isaak Guderian da durumu bu şekilde görüyor. “Always On The Run”, Isaak'ın (sahnede kendi deyimiyle) 11 Mayıs Cumartesi günü Eurovision Şarkı Yarışması'nda (ESC) Almanya adına söyleyeceği şarkının adıdır. Kim ile her zaman kaçak, bu yüzden her zaman hareket halindedir, elbette şu sorulabilir: Nerede yaşamak ister? Alman Basın Ajansı'nın (dpa) az önce yaptığı da tam olarak budur. Berlin Isaak'ın yanında olur mu?

Hayır, vazgeçiyor, taşrada kalmayı tercih ediyor – her ne kadar anavatanı Doğu Vestfalya'da olmasa da. Ama: Kendisinin (bu arada iki oğul babası) eve gelmesi gerekiyor ve kendi deyimiyle 'odaklanma sorunu' yaşıyor. Seçim konusunda şımarık, bu hiç de onun işi değil. “Bu tek başına benim için çok fazla. Mesela süpermarkete gidip bir peynir almak istersem ve elimde 50 çeşit peynir varsa, o zaman çarkı çeviririm.” Berlin gurme halleri elbette Isaac için doğru şey değil.

O zaman Isaak Guderian'ın Berlin'deki hayata dair değerlendirmesi daha da sertleşiyor: Eğer Berlin'e taşınacak olsaydı, dpa'ya, muhtemelen bir yıl sonra kendisini kapalı bir psikiyatri hastanesine yatırmak zorunda kalacağını söyledi. Aynı zamanda Berlin'deki çok sayıda seçeneğin bazı avantajlarını da kabul ediyor: “Herhangi bir partiye, herhangi bir konsere gidebilirsiniz. ESC katılımcısı, “Biriyle her gün müzik yapabilirsiniz ve bu çok eğlenceli” dedi. Ancak daha sonra mutlak aşırı yük nedeniyle tam bir çöküş yaşanacaktır. Artık ön ve arkanın nerede olduğu hakkında hiçbir fikri olmayacak; Isaak bunu böyle değerlendiriyor.

Her neyse, sınırları koymanın onun için zorlu bir iş olduğunu söylüyor. Hele ki müzik onun için hem tutku hem de meslek olduğundan. Berlin'in aksine, kırsal kesimde çevresindeki insanların müzikle pek ilgisi yok. “Sadece kendime mola vermeyi başarabiliyorum. Ve bu şekilde biraz huzur ve sessizlik elde ediyorum.

Ancak Isaak Guderian muhtemelen önümüzdeki birkaç gün içinde rahat olamayacak: iki yarı final 7 ve 9 Mayıs'ta, final ise 11 Mayıs'ta gerçekleşecek. Isaak ayrıca ilk yarı finalde de yer aldı ancak yarışmanın dışında kaldı. Çünkü Almanya, Beş Büyük ülkeden biri olarak finale kalmayı çoktan başardı. Çünkü ESC’ye çok para ödüyoruz. (Bu arada: Avrupa Futbol Şampiyonası'nda bu neden mümkün olmuyor?) Yine de sempati puanı almak önemli. Ve 11 Mayıs'ta Isaak'ın gerçek ESC puanları toplamak için elinden geleni yapması gerekecek.

Belki de gururu incinen Berlinlilerin yurt dışında olmadıkları sürece Almanya'ya oy vermelerine izin verilmemesi Isaak için iyidir. Öte yandan Isaac muhtemelen birçok insanla konuşmuştu. Partiler ve konserler, her şey yolunda ve güzel. Ama 50 çeşit peynir, kim çıldırmak istemez ki?